Akademia Komputerowa STEP! Studiujemy od 1999 roku. Wysokiej jakości edukacja komputerowa dla dorosłych i dzieci. Nie przekazujemy zbędnych informacji, lecz koncentrujemy się na stronie praktycznej – naszym celem jest przekazanie wiedzy i kwalifikacji, które pozwolą zostać profesjonalistą w wybranym kierunku.

Your browser is out of date!

You are using an outdated browser Internet Explorer. This version of the browser does not support many modern technologies, that's why many pages of the website are not displayed correctly, and may not work some of functions . We recommend viewing the website using the latest versions of the browsers Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Kobiety w IT

PROGRAMOWANIE

21.03.2024

206 oglądanie

Pomimo że branża IT jest wciąż przeważająco zdominowana przez mężczyzn, obserwujemy coraz większą liczbę kobiet, które wchodzą na ten rynek pracy. Według raportów, udział kobiet w IT w Polsce stale rośnie, co świadczy o rosnącej różnorodności w tej branży.

Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przeprowadził analizę dotyczącą wynagrodzeń, specjalizacji i umiejętności kobiet w sektorze technologicznym w Polsce i poza jej granicami. Z najnowszego raportu "Kobiety w IT 2023" wynika, że największy odsetek kobiet, 27,5 proc., pracujących w tej branży nad Wisłą, zarabia między 4,5 a 7 tys. zł netto. Co więcej, aż 71 proc. z nich otrzymało podwyżki w ciągu ostatniego roku, choć jedynie nieco ponad połowa, a mianowicie 56 proc., jest zadowolona z obecnego poziomu wynagrodzenia.

 

Co motywuje kobiety do wejścia w świat IT?

Motywacje kobiet w sektorze IT są zróżnicowane, ale istnieją pewne wspólne czynniki, które je napędzają. W 2022 roku aż 40 proc. polskich specjalistek IT awansowało, a te, które nie były zadowolone z obecnej sytuacji, rozważały zmianę pracy. W minionym roku 42 proc. kobiet w sektorze technologicznym zdecydowało się na zmianę pracy, z czego aż 61 proc. stanowiły juniorki. Przygoda z IT dla większości Polek, które pracują lub dopiero poszukują pracy, rozpoczęła się od przebranżowienia, na co wskazało 42,8 proc. ankietowanych. Co ciekawe, wskaźnik ten jest jeszcze wyższy wśród matek i sięga 52 proc. Natomiast 22,6 proc. kobiet w IT dołączyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Zdecydowana większość z nich, aż 76 proc., zaczęła naukę w IT na własną rękę. W kategoriach stricte programistycznych pracuje ponad 20 proc. specjalistek, najczęściej w Backendzie (blisko 9 proc.).drugą najczęściej wybieraną specjalizacją jest Frontend (15,4%),

Walka o równość wynagrodzeń

Kobiety w branży IT nadal otrzymują niższe wynagrodzenia niż ich męscy odpowiednicy. Zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, Węgrzech, w Czechach i w Holandii kobiety średnio zarabiają o 13 proc. mniej niż mężczyźni. Najlepszą sytuację mają kobiety w Polsce, gdzie różnica wynosi 4,2 proc. W porównaniu, w Holandii wynosi ona 14,2 proc., w Czechach 16,4 proc., na Ukrainie 18,25 proc., a na Węgrzech aż 17,2 proc. Jednocześnie, wyniki badania pokazują, że 66 proc. kobiet w sektorze technologicznym nie wie, ile zarabiają mężczyźni na takich samych stanowiskach i z takim samym doświadczeniem.

Perspektywy Rozwoju

Pomimo wyzwań, przyszłość dla kobiet w IT w Polsce wydaje się obiecująca. Zwiększająca się świadomość problemów związanych z równością płci,  rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT otwierają nowe możliwości dla kobiet w tej branży.

Metodyka badania:

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w okresie 16.01.2023–21.02.2023 na grupie 4651 respondentek z 5 krajów: Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Holandii. Ankieta była skierowana zarówno do specjalistek IT, czyli kobiet, które już pracują w branży, jak i kandydatek, które dopiero szukają pierwszego zatrudnienia lub są w trakcie nauki. Wśród badanych Polki stanowiły 2631 respondentek, a błąd maksymalny dla tej grupy wyniósł 2 proc.



Autorskie technologie nauczania::

Akademia IT STEP

Ta strona używa plików Cookies

Polityka prywatności